Menu

Attractiv

Od figového listu až po Calvina Kleina

blog5.jpg

História pánskej spodnej bielizne siaha do samých počiatkov sveta. O tom, či skutočne Adam nosil figový list a pod ním skrýval pred Evou svoju mužnosť alebo chodil „naostro”, môžeme dnes už len polemizovať. Isté však je, že niekde tým listom to začalo.


Prapočiatky – koža, tkanina, kôra


Už na prehistorických kresbách vidieť, že muži svoje bedrá a intímne partie zakrývali kusmi kože, jednododuchých tkanín či kôru (zrejme niečo ako suspenzor). Toto sa prenieslo až do starovekého Egypta a pokračovalo v obmenách ďalej. Nájdeme aj rôzne zmienky o tom, že muži si dávali do ochrany ich najintímnejších častí rôzne výplne. Či už nimi chceli ohúriť alebo to plnilo praktickú funkciu, na tom už dnes nezáleží, páni isto vedeli, čo robia. :)  
Neskôr sa jednotlivé kúsky doplnili o rôzne šnurovania a gombíky, čo uľahčovalo najmä praktický život pri vykonávaní potreby. Vojaci a gladiátori si často uväzovali trojcípu šatku na spôsob detskej plienky (mnohí ju možno pri boji na tieto účely aj využili. :)) 


blog1.jpg

Pôvod spodnej bielizne pod názvom subligaculum siaha do starovekého Ríma a ide o kus látky omotaný okolo bedier. Práve ono sa považuje za predchodcu dnešných šortiek.


Spodky aj overaly

Až v 13. storočí sa začali objavovať spodky mierne podobné tým dnešným, ktoré  nosili muži zo všetkých sociálnych skupín.  Isto si spomeniete na mnohé rozprávky, v ktorých vidieť ich dĺžku až po lýtka ukončené mašličkami. Trochu pochybujeme, či to dokázalo v nežných polovičkách vzbudiť vášeň, ale budiš. 

blog2.jpg

V 14. storočí sa objavilo spodné prádlo podobné pančuchám. Išlo skôr o vrchný odev s pásom, ktorý zakrýval genitálie. Tu už sa dámskej fantázii viac otvorili možnosti. Približne o ďalších sto rokov sa muži dostali ku krátkym nohaviciam, spodkom, ktoré už mali aj praktický otvor vpredu. Isto to neraz ušetrilo aj dosť času.

No a neskôr, v 19. storočí, pribudol ešte jeden variant odevu „overal”, kedy šlo o prepojenie vrchnej aj spodnej časti do jedného celku. Nič praktické, najmä nie na teplé dni. Vyzliekanie od hlavy pomaly k pätám, asi pánom príliš „nevoňalo”.  Okrem toho sa nosili aj predchodcovia trenírok rôznych dĺžok. Bolo to však až 20. storočie, ktoré prinieslo evolúciu v pánskej bielizni aj vďaka novým materiálom. 

blog3.jpg


Slipy, trenky, boxerky a prvá reklama


Prvá tlačená reklama na pánsku spodnú bielizeň pochádza z 20. rokov min. storočia.Postupne sa overal rozdelil na dve časti, čomu sa, bezpochyby, väčšina chlapov potešila. V 30. rokoch 20. stor. sa presadili trenky a slipy, ktoré pánom na páse drží pohodlná guma.

Objavili sa mená ako  Jacob Golom, zakladateľ spoločnosti Everlast a jeho boxerské šortky s pružnými pásmi. Arthur Kneibler, dizajnér spoločnosti Coopers, Inc, ktorý dostal pohľadnicu z Francúzskej riviéry, na ktorej bol chlapík v bikinách a napadlo ho, premeniť plavky na spodnú bielizeň bez šnúr so známou Y prednou podporou. Predchodcovia súčasných slipov boli v tom čase veľmi žiadané (bodaj by nie, musel byť veľký rozdiel potiť sa v overale a mať len slipy). 

blog4.jpg

40-te roky 20. stor prinášajú do šatníkov boxerky. Tieto boli šité na mieru skutočným zápasníkom. Neboli také priliehavé na stehnách, ako ich poznáme dnes a mali vyšší pás. Aj bez priliehavosti však pánom veľmi „sekli”. Slipy tiež naberali na popularite. Postupne sa ako nutná súčasť oblečenia, na radosť mnohých, vytrácal aj nátelník. Načo trápiť telo zbytočnými kusmi látky, však?

produkt4.jpg


Farby, farby, farbičky a čiernobiely Calvin Klein60-te  a 70-te roky min. storočia boli hravé a nebáli sa experimentov. V oblasti materiálov sa tak k slovu dostal aj nylon, polyester či umelý hodváb. Do módy idú priliehavé nohavice, čo nevyhnutne vyžaduje ubrať látke slipov. Vlastne jej stačí minimum. Alebo žiadna? :)

Ak ráno siahate do svojej zásuvky so spodnou bielizňou naslepo, robíte chybu. Farba je dôležitá, vedeli to aj v 80-tych rokoch 20. stor., kedy „fičala” červená, žltá či nebesky modrá. Hold, páni, nikdy neviete, kto a kedy vašu spodnú bielizeň zazrie. Treba žiariť.
Stále sa obľube tešia aj slipy aj boxerky z bavlny. A Calvin Klein určite urobil dobre, keď svoje kúsky predvádzal na svalnatých modeloch a obrázkom nechal čiernobiely dizajn. Dokáže nimi dodnes vybičovať ženskú fantáziu na maximum. 

blog6.jpg

Joe Boxer zaútočil na trh s voľnejšími trenkami a bláznivými farebnými obrázkami. Ak mali širokú gumu s potlačou, potešili hlavne hiphoperov, ktorí nosili svoje vrchné nohavice „proklate nízko”. :) Jednoducho, okolo roka 2000 bolo farebne a veselo, minimálne v pánskych nohaviciach.


Dnešok = variabilita


Či trávite prevažnú väčšinu času v obleku, v skinnoch či klasických rifliach, v športovom oblečení alebo to striedate, vždy máte na výber, do čoho zaodieť svoje najintímnejšie partie. To, čo si ráno oblečiete pod rifle ešte nemusí byť tým, čím večer, chtiac – nechtiac, ohúrite partnerku.  Záleží len na vašej fantázii a vkuse.


Po tomto exkurze do minulosti je asi skvelé zistiť, že si môžete vyberať podľa farby, strihu, materiálu, nálady, počasia... Veríme, že u nás nájdete to, čo hľadáte.

produkt5.jpg